fbpx

Czy dziadkowie mają prawo żądać kontaktu z wnuczkiem ?

Z dramatyczną prośbą o pomoc zwróciła się ostatnio do nas  Halina – emerytka z Zabrza, która wraz ze swym mężem, Grzegorzem, znajduje się w ostrym konflikcie z córką.  Rodzinna sprzeczka osiągnęła takie rozmiary, iż córka Haliny wraz ze swoim mężem uniemożliwia  Halinie oraz  Grzegorzowi kontaktowanie się z ich wnukiem. 9-letni Adaś, który dotąd miał świetny kontakt z dziadkami, nie widział ich od dłuższego czasu, a Halina jest zrozpaczona, ponieważ pragnie móc z powrotem spędzać czas z wnuczkiem.
Drogie Dziewczyny, doskonale zapewne rozumiecie, iż rodzinne utarczki najmocniej dosięgają najmłodszych, którzy jednocześnie najmniej rozumieją z kłótni dorosłych. Przytoczona wyżej sytuacja nie jest bez wyjścia jednak. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, iż nie tylko rodzice, ale także dziadkowie mają prawo do sądowego żądania ustalenia kontaktów z wnuczkiem.

ZASADA OCHRONY DZIECKA:

Każde rozstrzygnięcie sądu, które obejmuje swym zakresem relacje prawno-rodzinne oraz dotyczy dzieci, musi przede wszystkim brać pod uwagę ich dobro!

Między dziadkami oraz wnuczkami, w toku rozwoju dziecka, nawiązuje się silna więź emocjonalna, a jej przecinanie w wyniku złych relacji między dziadkami a rodzicami, najwięcej szkód wyrządzi właśnie dzieciakom!

SĄDOWE USTALENIE KONTAKTÓW Z WNUKIEM:

Żądanie sądowego ustalenia kontaktów z wnukiem w żadnym wypadku nie może i nie ma na celu prowadzić do ograniczenia władzy rodzicielskiej! Jest to instrument służący dziadkom, rodzeństwu i innym faktycznie bliskim osobom, do uregulowania kwestii kontaktów z dzieckiem, które miałyby miejsce, gdyby nie konkretna sytuacja, w przypadku Haliny i jej męża – konflikt z dziećmi, w którym rodzice Adasia posłużyli się właśnie nim, by zaszkodzić naszej Czytelniczce, jednocześnie czyniąc krzywdę własnemu dziecku.

Oczywistym jest, że sytuacja rodziców dysponujących władzą rodzicielską względem dziecka, nie może ulec ograniczeniu, w przypadku sądowego ustalenia kontaktów z dziadkami. Przepisy pozwalają sądowi na ustalenie warunków kontaktów między dziadkami a wnukami, a zatem określić warunki i sposób porozumiewania się, spotykania, odwiedzin.

WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU:

Właściwym miejscowo w takich sprawach będzie sąd miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy postępowanie, a więc dziecka. Z uwagi na to, że z e-maila Haliny wynika, iż rodzice Adasia mają pełnię władz rodzicielskich wynika, iż właściwy będzie przeto sąd miejsca zamieszkania rodziców, gdyż miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców.

Dziewczyny pamiętajcie, że zasada ochrony dziecka jest naczelną dyrektywą regulacji prawno-rodzinnych, czego dowodem jest wyżej określona możliwość żądania ustalenia kontaktów między dziadkami a wnuczkiem.

Nie zapominajmy jednak o tym, że całe to zamieszanie najmocniej wpływa właśnie na najmłodszych, warto więc również rozważyć mediacje oraz wszelkie pozasądowe możliwości łagodzenia sporu, tak by właśnie dziecko z całego sporu między dziadkami a rodzicami wyszło z jak najmniejszym uszczerbkiem.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Czy dziadkowie mogą zostać rodziną zastępczą dla wnuczka?
Czy współmałżonek może mnie wymeldować bez mojej wiedzy?