fbpx

Czy można przymusić osobę bliską z chorobą alkoholową do poddania się leczeniu ?

Od 15 lat jesteśmy małżeństwem, od 4 lat mąż nadużywa alkoholu. Życie z nim pod jednym dachem staje się nie do zniesienia. Jak zmusić męża, żeby przestał pić i poddał się leczeniu? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Karolina z Wałcza

Wiele osób żyjących pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu uważa, że jest już na to skazana i musi pogodzić się z tym losem. Tymczasem to nieprawda! Nie trzeba (a nawet nie można!) biernie przyglądać się, gdy osoba nam najbliższa niszczy swoje (i nasze również) życie przez alkohol.

W każdej gminie powoływane są Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednym z ich zadań według ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest właśnie organizacja leczenia odwykowego dla osób uzależnionych.

Co prawda poddanie się odwykowi jest dobrowolne, ale istnieje szereg wyjątków od tej zasady. Jednym z nich jest doprowadzenie przez alkoholika do rozkładu życia rodzinnego, co bez wątpienia dotyczy właśnie Ciebie.

Co musisz zrobić?

Wspomniana wyżej Komisja, po złożeniu przez Ciebie wniosku, zaprosi Twojego męża na rozmowę, aby przekonać go do leczenia odwykowego. Komisja może również skierować Twojego męża na badanie przez biegłego, aby ten wydał opinię na temat jego choroby i wskazania odpowiedniej placówki odwykowej.

Jeśli mąż nadal będzie się opierał, Komisja może skierować odpowiedni wniosek do sądu rejonowego, aby ten w postępowaniu rozstrzygnął o obowiązku poddania się odwykowi. Jeśli Komisja poprzednio nie skierowała Twojego męża na badanie przez biegłego, sąd może skierować go na specjalne badania. Ponadto jeśli na podstawie opinii biegłego uzna to za niezbędne, może skierować osobę uzależnioną na obserwację w zakładzie leczniczym.

Takie postępowanie sądowe jest bardzo szybkie. Rozprawa o obowiązku skierowania na odwyk musi odbyć się w przeciągu miesiąca od wpłynięcia wniosku Komisji.

Warto zapamiętać, że jeśli w przypadku Twojego męża dojdzie do takiej rozprawy, to ma on obowiązek stawić się w sądzie. Jeśli będzie próbował się od tego wymigać, to policja przymusowo go tam doprowadzi! Oprócz tego, w przypadku orzeczenia obowiązku odwykowego, dla Twojego męża może zostać ustanowiony kurator, który będzie czuwał nad jego postępowaniem. Tak samo jak w przypadku rozprawy,  w razie uchylania się od pójścia do placówki odwykowej, policja może przymusowo doprowadzić taką osobę na wskazane miejsce.

Jak wygląda leczenie odwykowe?

Może ono mieć charakter stacjonarny lub niestacjonarny. Leczenie takie odbywa się w specjalnych placówkach, które są organizowane na terenie każdego województwa. Martwisz się o koszty? Bez obaw! Osoby uzależnione zwolnione są od opłat leczenia w takich ośrodkach. Odwyk trwa tak długo, jak to jest konieczne, ale nie dłużej niż 2 lata. Może on zostać w każdej chwili skrócony przez sąd na wniosek osoby uzależnionej, kuratora, zakładu leczniczego albo z samej inicjatywy sądu.

Dobrze, skoro już wiesz jak pomóc Twojemu mężowi, to musisz dowiedzieć się teraz jak pomóc Tobie i Twojej rodzinie. Masz prawo do bezpłatnej pomocy w postaci terapii. Podobnie Waszym dzieciom przysługuje bezpłatna pomoc psychologiczna i socjoterapeutyczna w specjalnych poradniach, aby poradzić sobie z traumą życia z alkoholikiem.

Jak widzisz, Twojego męża można zobowiązać do leczenia odwykowego. Może się to wydawać trochę skomplikowane, ale ten trud na pewno wart jest tego, aby Wasza rodzina na nowo zaczęła normalnie funkcjonować.

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Organizator zawiódł Twoją nadzieję na udany urlop? Reaguj!
Czy przysługuje Ci prawo do nieruchomości małżonka, którą nabył ze swojego majątku osobistego?