fbpx

Małżonek nie zgadza się na rozwód, czy jest możliwy w takiej sytuacji pozew rozwodowy bez orzekania o winie?

Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem od niepełnych 5 lat. Od jakiegoś czasu nie układa się między nami. Mąż jednak nie chce zgodzić się na rozwód. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Czy rozwód jest możliwy w sytuacji braku zgody małżonka? Jestem zdecydowana rozstać się z mężem i chciałabym złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Klara z Wałbrzycha

Droga Klaro, rozwód bez orzekania o winie pozwala przyspieszyć proces rozwodowy oraz uniknąć wielu nieprzyjemności z nim związanych. W myśl jednak treści art. 57§2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego jest on jednak możliwy jedynie w przypadku zgodnego żądania obojga małżonków. Niestety, oznacza to, że przy braku zgody Twojego męża na rozwód, takie orzeczenie jest niemożliwe.

Ale nie wszystko stracone!

Rozwód jest wciąż możliwy, chociaż z orzeczeniem o winie.

Masz teraz wybór – możesz wnieść o rozwód z wyłącznej winy Twojego męża albo z  winy obojga   stron. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Twojego męża może być bardzo trudne, ponieważ musisz udowodnić przed sądem, że to on winny jest zupełnemu i trwałemu rozkładowi pożycia małżeńskiego.

Zupełność rozkładu oznacza brak więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej między Wami, a trwałość oznacza, że nie są to tylko przelotne problemy małżeńskie. Trud ten jednak może się opłacić. Zgodnie z art. 60§2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeśli rozwód pociągnąłby za sobą istotne pogorszenie Twojej sytuacji materialnej, możesz żądać od Twojego męża, by w odpowiednim zakresie przyczyniał się do zaspokajania Twoich usprawiedliwionych potrzeb.

W przypadku jednak, gdy masz wątpliwości, czy uda Ci się przekonać sąd co do wyłącznej winy Twojego męża za rozpad małżeństwa, możesz wnieść o orzeczenie z winy Was obojga.

Pamiętaj, że sąd nie bada w tym przypadku, kto bardziej przyłożył się do rozkładu małżeństwa. Może się tak zdarzyć, że to działania jednego z małżonków były główną przyczyną rozkładu pożycia, ale zachowanie drugiego również nie było odpowiednie i już wtedy istnieją przesłanki do stwierdzenia winy obojga stron. Takie rozwiązanie jest łatwiejsze, ale znacznie obniża Twoje możliwości alimentacyjne.

Roszczenie alimentacyjne wobec małżonka winnego rozpadowi małżeństwa:

Według art. 60§1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego będziesz mogła ich żądać tylko, gdy znajdziesz się w niedostatku. Grozi on, gdy wiesz, że nie możesz liczyć na dobrą pracę i możesz mieć problem z uzyskaniem odpowiednich środków na utrzymanie. Mąż będzie wtedy zobowiązany do dostarczania środków według Twoich usprawiedliwionych potrzeb oraz swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. Co ważne, obowiązek alimentacyjny nie jest w tym przypadku ograniczony w czasie! Twój małżonek będzie Cię musiał wspierać alimentami do końca życia, chyba że wcześniej zawrzesz kolejne małżeństwo.

Wybór zależy zatem od Ciebie, moja droga.

Musisz rozważyć, co w Twojej sytuacji bardziej się kalkuluje.

Jest także możliwe, że w trakcie  procesu rozwodowego Twój mąż zauważy, że dalsze istnienie małżeństwa nie ma sensu i zgodzi się na rozwód bez orzekania o winie.

Rozwód to jedno z najcięższych życiowych doświadczeń, dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć strategię jaką się obierze w czasie procesu.

Trzymam za Ciebie kciuki, na pewno dasz sobie radę!

Potrzebujesz porady?

Każdy problem prawny wymaga sprawnej i dobrze przemyślanej reakcji. Skorzystaj z konsultacji prawnej, która pozwoli Ci wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowaną sytuację.

Zobacz inne wpisy

Więcej o mnie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Zapisujemy Twój adres...

Dziękujemy!

Ubezwłasnowolnienie ma na celu ochronę bliskiej nam osoby.
Czy masz prawo domagać się od byłego męża godniejszych alimentów ?